Poutní cesta Říp–Blaník byla 28. září 2022 slavnostně otevřena 

Poutní cesty

Nová poutní cesta Říp–Blaník byla slavnostně otevřena ve středu 28. září 2022 v prostorách Zámku Dobřichovice.
Poutní cesta, jejíž motto je „Poznej českou zemi a sám sebe,“ se skládá ze čtyř etap se samostatnými tématy k zamyšlení a měří necelých 300 kilometrů.
Trasa navazuje na Poutní cestu Blaník–Říp, propojuje tyto dvě bájné hory a je vyznačena 80 originálními tabulkami Klubu českých turistů. Putování začíná u románské Rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha na hoře Říp, vede západní cestou okolo Prahy a končí na vrcholu Velkého Blaníku.

Odkaz na cestu bude k dispozici na našich webových stránkách už začátkem října, děkujeme za trpělivost.
Cesta je již v tuto chvíli vyznačena na mapy.cz.


Putování


Jsme národ, který miluje turistiku. A snad právě proto máme jedny z nejlépe značených, přístupných a hlavně udržovaných turistických cest. Můžeme se volně a svobodně pohybovat krajinou a užívat si tak krásu naší země.

Náš projekt putování propojuje dvě nejznámější a nejdůležitější české hory, Blaník a Říp. V mysli každého Čecha je Blaník znám svými pověstnými rytíři, kteří vyjedou, až bude zemi nejhůř. Nese v sobě symboliku ochrany před nespravedlností, bezprávím, útlakem a omezováním práva svobodně se projevit a žít. Říp je kolébkou českého národa, jeho počátkem, zrodem.

Cesta, kterou poutník jde, je cestou od vlastního chaosu a nespokojenosti, které v sobě pociťuje, až k nalezení sebe sama, toho, kým je. Pomáhá mu poznat sebe sama, utřídit si myšlenky a pojmenovat své životní hodnoty.

Každá etapa v sobě zahrnuje téma s otázkami, které si lidé kladou v každé době bez ohledu na to, jakého jsou vyznání či kultury. Chůze zbavuje člověka napětí a napomáhá jeho zklidnění. Každý si může zvolit vlastní tempo a otázky mu pomáhají udržet si záměr.

Cesta však není jen o vnitřních potřebách člověka, jejím smyslem není pouze hledání hlubšího smyslu žití a s tím spojené uctívání hodnot. Je taky ukázkou propojení krajiny a lidských děl. Poutník si může uvědomit, jak na něj působí, když opouští přírodu, vstupuje do města a začíná vnímat jeho ruch, dynamiku, uspořádání. A co cítí při návratu do volné krajiny.

Ladislava PaterkoPoutníci

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz