Kouřim – Mírové náměstí → Kouřim – NS Stará Kouřim – okruh (0,5 km) → Kouřim – železniční stanice (0,7 km) → Zárybník–dvůr (1,3 km) → Klášterní Skalice (1,8 km) →Miškovice (1,7 km) → Vrbčany (1,8 km) → Chroustov (2,4 km) → Chotutice (1 km) → Pečky – odbočka před hřbitovem (3,4 km) → Velké Chvalovice – kaple (0,9 km) → rozcestí – cyklotrasy (1,7 km) → Kostelní Lhota – park (2,6 km) → Sadská – náměstí (2,9 km)
Kouřim nabízí mnoho zajímavého. Od Skanzenu Kouřim – Muzea lidových staveb přes Muzeum Kouřimska, kostel sv. Štěpána s gotickou kaplí sv. Kateřiny a zvonicí až po hradiště Stará Kouřim a naučnou stezku Stará Kouřim s kamenem praotce Lecha. Jak využít další chvíle právě zde, se dozvíte v informačním centru na náměstí, kde obdržíte veškeré informace k místu včetně nabídky občerstvení nebo ubytování.
Jsme-li již uspokojivě obeznámeni s městem a jeho historií, můžeme se vydat na čtvrtou etapu poutní cesty Blaník–Říp. Naše kroky nás povedou z náměstí Míru po žluté značce k rozcestí Stará Kouřim, dále po ulici Kolínská až k železniční stanici. Odtud pokračujeme po zeleném značení do Zárybníka s malebným výhledy na Kouřim, s kterou se tímto můžeme rozloučit.
Zkratkou přes pole dojdeme do Klášterní Skalice se zříceninami gotického kláštera, jehož základní kámen položil Karel IV. (Pověst také praví, že odsud vedly podzemní chodby do Kouřimi a že podzemí dodnes ukrývá poklad cisterciáků). Místo s pohnutou historií se nás snaží zdržet, ale při troše vůle pokračujeme příjemnou travnatou cestou kolem sochy svatého Prokopa přes Výrovku až do obce Miškovice.
Nyní nás zelené turistické značení vede po silnici do Vrbčan. Pozor, před obcí musíme zdolat velmi frekventovanou hlavní silnici a přejít ji s velkou opatrností. Na místě je nám odměnou návštěva pozoruhodného kostela sv. Václava, pravděpodobně založeného svatým Vojtěchem, a také starobylého hradiště.
(Z Vrbčan si můžeme udělat si zacházku do Chotouně – rodiště svatého Prokopa. Tam nalezneme mnoho památek spojených s jeho osobností – studánku sv. Prokopa, Homoli sv. Prokopa aj.)
Z Vrbčan pokračujeme po zeleném značení kolem železniční stanice, podél potoku Výrovka krajinou přírodní rezervace Stráně u splavu až do Chroustova. Dál po cestě do Chotutic míjíme přírodní rezervaci Stráň u Chroustova, před příchodem do obce nejde odolat malému osvěžení u Pramene Járy Cimrmana.
(Pouhé 2 km od Chotutic – v Radimi – stojí za vidění renesanční zámek a starobylé hradiště, k osvěžení v letních měsících láká místní koupaliště.)
Přes Chotutice projdeme rovně kolem obecního úřadu až k pomníku padlých. Tady se naše kroky propojí s cyklostezkou č. 8263. Sledujeme ji mírně doleva Viseleckou ulicí, která nás vyvede z obce na polní cestu. Při chůzi můžeme v dálce před sebou zahlédnout na kopci kostel. Jedná se o kostel sv. Apolináře v Sadské a je nám azimutem při dokončení této etapy.
Polní cesta nás přivede na silnici. Na ní odbočíme vpravo a po šesti stech metrech z ní sejdeme doleva na příjemnou travnatou cestu, která nás vyvede těsně před hřbitovem ve městě Pečky. Ani zde neopouštíme cyklotrasu, a proto zamíříme doleva pod alej a dál přes železniční trať až do Velkých Chvalovic.
Obcí projdeme podle cykloturistického značení ke kapli sv. Jana Nepomuckého, od ní pokračujeme vlevo kolem vodní nádrže až k fotbalovému hřišti. Tady nás nenápadná levá odbočka mezi domy vyvede z obce mezi pole. Neobvyklá cesta lemovaná vysokými keři nám dává pocit bezpečí a důležitosti, jako bychom procházeli slavobránou. Ještě pár kroků a na otevřeném prostranství přicházíme k rozcestí cyklotras. Po šesti kilometrech opouštíme tu naši a napojujeme se na cyklostezku č. 0124 vedoucí doprava.
Na konci polí se doslova přeneseme z jedné části lesa do druhé. Rozdělila ho dálnice, kterou po mostě přecházíme, a na pomyslném druhém břehu nás vítá parková zeleň s odpočívadly. Dorazili jsme do obce Kostelní Lhota, které dal jméno už při jejím založení kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ten na cestě nepotkáme, protože po přejití přechodu přes hlavní silnici pokračujeme u parku vlevo po cyklotrase s novým značením.
Cyklostezka č. 8240 je naším průvodcem na posledních kilometrech až do středu města Sadská. Dojdeme přímo na náměstí, kde se opět shledáváme s turistickým značením pro pěší. Jen pár metrů vpravo po žluté, na hlavní silnici, se nachází informační centrum s poutnickou skříňkou. Dostaneme zde razítko ukončené etapy, mapu té následující, ale také informace o místních atraktivitách i ubytování.
V bývalém lázeňském městě můžeme navštívit kapli Panny Marie Bolestné i kostel sv. Apolináře, kde stával přemyslovský dvorec. Možnost osvěžení v létě nabízí umělé jezero v chatové oblasti.