cesta E5

Poznej českou zemi a sám sebe

Poutní cesta Blaník–Říp

Etapa 5: Sadská – Stará Boleslav

Délka obrázek 36.0 km
Čas obrázek 9.2 hod.
Úterý
6.6.
občasný déšť
den: 16–20°C
noc: 9–13°C
 
Středa
7.6.
polojasno až zataženo
den: 23–27°C
noc: 13–17°C
 

Etapa 5: Sadská – Stará Boleslav

Milý poutníku, vítej na poutní cestě, která propojuje dvě nejznámější a nejdůležitější české hory, Blaník a Říp. Projít ji můžeš v sedmi etapách, z nichž každá má své téma k zamyšlení. Nyní se nacházíš na páté z nich. Putováním Tě může provést dvaapadesát tabulek s QR kódem, které jsou umístěny po celé trase na rozcestnících KČT. Do poutníkovy výbavy také nezbytně patří i turistická mapa v měřítku 1 : 90 000 a Poutníkův deník. Obojí je k dostání ve spřátelených informačních centrech a u partnerů na trase. Šťastnou cestu! Cesta Česka


POPIS TRASY:

Sadská  Sadská–jezero (2 km)  Hradištko–hřbitov (3,1 km)  Kersko – východní rozcestník (1,8 km)  Kersko – Josefský pramen (1,2 km)  Semice (3,2 km)  Přerov nad Labem (6,8 km)  Sedlčánky (3,3 km)  Čelákovice–lávka (2,6 km)  Svatý Václav (2,8 km)  Káraný (3,6 km)  Nový Vestec – most (1 km)  Stará Boleslav – most (2,9 km)  Stará Boleslav (1,4 km)

Informační centrum v Sadské nám poskytne informace o atraktivitách i ubytování. V bývalém lázeňském městě můžeme navštívit kapli Panny Marie Bolestné i kostel svatého Apolináře, kde stával přemyslovský dvorec. Možnost osvěžení v létě nabízí umělé jezero v chatové oblasti.

Vydáme se k němu z Palackého náměstí po žlutém turistickém značení. U rozcestníku Sadská–jezero odbočíme doleva a nyní po změně na červené značení dojdeme mezi lány polí do obce Hradišťko. Na místním hřbitově odpočívá rodina spisovatele Bohumila Hrabala.

Cesta se dál stáčí do lesa přes přírodní park Kersko-Bory a záhy se napojí i na naučnou stezku Bohumila Hrabala. Dojdeme ke křižovatce cest, Kersko – východní rozcestník, a pokračujeme ke známému Svatojosefskému prameni s léčivou přírodní uhličitou vodou. (Zajímavostí je, že pramen je v hloubce 89 metrů a jeho voda sem stéká po zlomech v zemi až z Jizerských hor. Cesta do Kerska trvá této horské vodě až 70 let.)

Od pramene naše putování pokračuje stále po červené turistické značce kolem Hrabalovy chaty. Na konci obce se u Velenského potoka odkloníme doprava tak, abychom se vyhnuli frekventované silnici. Za potokem odbočíme vlevo podél plotu stavení, pokračujeme rovně k první lesní odbočce vlevo a hned po několika metrech doprava příjemným lesíkem, který nás vyvede u semických polí. Poslední odbočka vlevo a obec Semice máme na dosah.

(Jihozápadně od obce se nachází vyvýšenina Semická hůra, která je připomínkou původního keltského či slovanského hradiště.) Nás však od rozcestníku na návsi vyvede z obce červené značení kolem Semického potoka do přírodní rezervace Vrť, kde se cesta na levém břehu Labe spojí s cyklostezkou. Řeku sledujeme k Litolskému mostu, tam vyměníme červené značení za zelenou turistickou značku, kterou neopustíme až do Přerova nad Labem.

Přerov je zajímavým místem, odpočinek tu lze spojit s návštěvou Polabského národopisného muzea – muzea v přírodě nebo Muzea Moto & Velo. Výhled na zámek, který je krásnou historickou památkou, byť uzavřenou veřejnosti, si poutníci užijí z lavičky v přilehlém zámeckém parku. Po Přírodovědné naučné stezce Přerov nad Labem se také můžeme vydat na hradiště Přerovskou hůru. Jsme-li připraveni, můžeme po zelené značce pokračovat v cestě opět k Labi, do Sedlčánek a dále po břehu řeky až do Čelákovic přes železniční zastávku Jiřina.

U rozcestníku Čelákovice–lávka doporučujeme vydat se do centra po žluté turistické značce vedoucí romantickou lipovou alejí. Malá zacházka stojí za návštěvu románského kostela Nanebevzetí Panny Marie naproti infocentru propojenému s Městským muzeem. Město také nabízí mnoho možností občerstvení či ubytování. Osvěžení, hlavně v letních měsících, skýtá koupání v pískovně Malvíny nebo v Městském bazénu.

Pokud se rozhodneme z Čelákovic pokračovat v putování, vrátíme se k lávce, kterou přejdeme na protější břeh. Projdeme chatovou oblastí, stále po žlutém značení, přes krásná zákoutí labského ramene a dál kolem rozcestí V Doubí. U dalšího rozcestí se necháme překvapit velkolepým sousoším dvou andělů, symbolizujících Život a Smrt. Uprostřed sousoší je umístěn výjev zavraždění svatého Václava, proto nese místo jméno tohoto světce. Jedná se o pozůstatky eremitáže – poustevny s dalšími objekty a romantickým parkem, založené v 17. století hrabětem Antonínem Šporkem.

Od Svatého Václava se vrátíme přes rozcestí V Doubí a příjemným lesem pokračujeme po červeném turistickém značení do obce Káraný. Brzy nato nás čeká překročení řeky Jizery u Nového Vestce a po modrém značení se lesní cestou pomalu přibližujeme k předměstí Staré Boleslavi. Most přes dálnici přecházíme po Vestecké ulici, kterou opustíme, na rozdíl od modré turistické značky, až na jejím úplném konci, na křižovatce s ulicí Komenského. Odsud už směrování našich posledních kroků k dnešnímu cíli svěříme zelenému turistickému značení.

V centru města dnešní etapa končí, ale byla by velká škoda nevydat se ještě po stopách svatého Václava a historie s ním spojené. Bazilika sv. Václava, knížecí kostel sv. Klimenta, Městská brána, poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie s Palladiem země české, barokní kaple bl. Podivena, přírodní památka Hluchov, to vše si zaslouží pozornost. Místní informační centrum nás s poutním místem ochotně seznámí a nebo zajistí i služby průvodce.

Téma k zamyšlení

OBJEVOVÁNÍ ŽIVOTNÍCH PRIORIT

Naše nohy mají před sebou třicet pět kilometrů dlouhou cestu ze Sadské do Staré Boleslavi a naše vědomá mysl úkol nelehký. Popsat si své priority. Co to je? To, co považujeme ve svém životě za nejdůležitější. Co máme na prvním místě. To, co se nám objeví před očima, když děláme důležitá životní rozhodnutí. Na co bychom neměli nikdy zapomenout, ať jsme v jakékoli životní situaci. Každému člověku naskočí při dotazu na jeho priority odpověď typu: rodina, zdraví, práce… Člověk mnohdy vyjmenovává své priority na základě zvyklostí (co slyšel u jiných a co mu připadá ctnostné), podle své životní situace nebo v závislosti na věkovém období, v němž se nachází. Podle jakého kritéria bychom si měli stanovit své životní priority?
Zkuste si odpovědět na následující otázky:
Téma k zamyšlení - otázky

Na čem mi opravdu záleží?

Co má pro mě skutečnou hodnotu?

Co nechci ztratit?

Pro co jsem ochotný/á překonat sám/a sebe?

A nezapomeňte, že naše priority zároveň vypovídají o nás, o tom, kdo jsme.
Pozvání od místních

Sadská

Sadská je klidné maloměsto na okraji Hrabalovy stezky. Celý náš kraj je spojen se jménem Bohumila Hrabala. Do našeho hotelu chodil pan Hrabal na pivo a poslouchal zde vyprávění původního nájemce pana Vaníčka, kterak začínal v pohostinství. Podle jeho vyprávění poté napsal svůj slavný román – Obsluhoval jsem anglického krále.

Pro mne je „citovka“ procházka ke kostelu sv. Apolináře. Jelikož se nacházíme v Polabí a navíc v těsné blízkosti Labe (cca 1 km), je to, jako kdybyste stáli na bramborové placce. Nikde nic a občas nějaká boule. Kostel stojí na jediném kopečku široko daleko a je odtud nádherný výhled po celém širokém okolí.

Kousek od kostela je i místní hřbitov, před jehož vstupem můžete posedět pod vzrostlými stromy a „kochat se“ výhledem. Ratolesti mohou hledat trilobity, neboť kostel i hřbitov stojí na skále, kde lze tyto zkameněliny najít.

Rádi vás v našem turistickém hotelu přivítáme a vynasnažíme se, aby váš odpočinek před další poutí byl co nejpříjemnější.

Ivana Nováková a kolektiv z hotelu Modrá hvězda Sadská
6 - 1

Fotogalerie

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz