K dalším neobyčejným sázavským místům patří právě benediktinský klášter založený svatým Prokopem, který se stal jeho prvním opatem. Tajuplná zahrada kláštera skýtá poutníkům zázemí, kde můžeme v klidu spočinout a naladit se na téma následující etapy. Avšak, ne náhodou, vedou naše kroky odsud právě do Čertovy brázdy, kde podle pověstí Prokop spoutal čerta do okovů. Ze Sázavy nás sem zavede zelené turistické značení. Půjdeme nejdříve kus po silnici, než odbočíme vlevo do kopce ke stejnojmennému rozcestníku.
(Ti, kdo mají zájem poznat rodný dům Jiřího Voskovce, mohou pokračovat ještě o pár metrů dál po silnici a na Čertovu brázdu se napojit po žluté značce, trasy se brzy spojí).
Cestou podél brázdy stoupáme na vrchol k rozcestníku Na Svaté Trojici, u něhož volíme žluté turistické značení s odbočkou vlevo a procházíme skrze pohádkově zádumčivý les až na Vlkančický kopec. Zde změníme barvu trasy na modrou a necháme se dál vést lesnatým terénem. Těsně před obcí Vlkančice se naše cesta spojí s cyklostezkou, od které se bude opakovaně oddělovat a opět se s ní setkávat až k rozcestníku U Skalické myslivny s Lichtenštejnským památníkem. Po cestě se můžeme osvěžit ve Vlkančickém rybníku nebo se potěšit pohledem do krajiny na několika vyhlídkových místech.
Od Skalické myslivny projdeme po žlutém značení k rozcestníkům Pod Červeným kopcem a Komorce a pokračujeme podél Komoreckého potoka. Od rozcestníku V potočinách se vydáme lesní cestou kolem studánky s odpočinkovým místem až k tomu následujícímu, u Krymlova.
Tady opustíme les, změníme směr a charakter cesty a po zeleném značení dojdeme do stejnojmenné obce Krymlov. (Opět jsme v Čertově brázdě). Z obce pokračujeme rovně k hlavní, velmi frekventované silnici, kterou s největší opatrností přejdeme.
Za silnicí se naše cesta znovu spojí s cyklostezkou; procházíme opět v blízkosti Čertovy brázdy až do obce Bulánka. Od stejnojmenného rozcestníku odbočíme prudce doprava a sestupujeme lesem k tomu následujícímu, Ostrák – hájovna. Je to místo, kde se údajně svatý Prokop potkal s knížetem Oldřichem, pověst si můžeme připomenout a pokračovat dál polní cestou.
Projdeme kolem zámku Diblíkov a zámku Molitorov, zbývá nám necelý kilometr do Kouřimi. Do centra města vstoupíme od skanzenu, tady dnes naše třetí poutní etapa končí.
Avšak Kouřim nabízí mnoho zajímavého. Od již jmenovaného Skanzenu Kouřim – Muzea lidových staveb přes Muzeum Kouřimska, kostel sv. Štěpána s gotickou kaplí sv. Kateřiny a zvonicí až po hradiště Stará Kouřim a naučnou stezku Stará Kouřim s kamenem praotce Lecha. Jak využít další chvíle právě zde, se dozvíte v informačním centru na náměstí, kde obdržíte veškeré informace k místu včetně nabídky občerstvení nebo ubytování.